Archiwum
Archiwum
Archiwum

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Mostostal Puławy zakończył budowę krytego toru kolarskiego w Pruszkowie. Realizacja obiektu w charakterze Generalnego Wykonawcy była kolejną inwestycją w sektorze budownictwa sportowego wykonaną przez naszą firmę, jednocześnie jest to jedno z najważniejszych zadań zakończonych sukcesem w całej 45 letniej historii Mostostalu Puławy.

 

Uroczystość otwarcia pruszkowskiego welodromu „BGŻ Arena” odbyła się w dniu 3. września 2008r. Otwarcie obiektu zostało połączone z oficjalnym rozpoczęciem Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, które są pierwszymi zawodami rozgrywanymi na nowym torze.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Pat McQuaid - Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Vladimir Holecek - Prezydent Europejskiej Unii Kolarskiej, Mirosław Drzewiecki - Minister Sportu i Turystyki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Piotr Nurowski - Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Jan Starzyński - Prezydent Pruszkowa oraz profesor Wojciech Zabłocki. Imprezę uświetniła również swoją obecnością srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

Program otwarcia BGŻ Areny obfitował w wiele atrakcji - na torze pojawili się utytułowani polscy sportowcy Lech Piasecki, Czesław Lang, Grzegorz Krejner oraz Janusz Kotliński dokonując pierwszej próby toru kolarskiego, odbył się pokaz trialu rowerowego z obecnym wicemistrzem świata Rafałem Kumorowskim na czele oraz pokaz wykonany przez zawodników na bicyklach przypominający nam początki kolarstwa.

Otwarcie welodromu oznacza nową erę dla polskiego kolarstwa, które dysponując tak nowoczesnym i szybkim obiektem treningowym, ma szansę umocnić swoją pozycję na sportowej arenie europejskiej i światowej. Niewątpliwie wpłynie również na popularyzację w naszym kraju tego jakże pięknego i widowiskowego sportu.

W tym tak ważnym dla naszej firmy dniu nie zabrakło licznej grupy pracowników Mostostalu Puławy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, a wśród nich Prezes Mostostalu Puławy – Tadeusz Rybak.

Kryty tor kolarski „BGŻ Arena” w Pruszkowie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce i na świecie. Zlokalizowany jest przy ul. Andrzeja 1, na terenie obejmującym 4,5 ha położonym między korytem rzeki Utraty i istniejącą zabudową Pruszkowa. Oryginalny i nieco futurystyczny projekt obiektu został wykonany przez pracownię WAZA Sp. z o.o. Wojciech Zabłocki i Współpracownicy. Kształt obiektu nawiązuje do rycerskich tradycji, przypomina bowiem hełm używany przez husarię.

Najważniejszą częścią pruszkowskiego obiektu jest drewniany tor o długości 250 m i szerokości 7,1 m. Został on wykonany ze specjalnie w tym celu sprowadzonej sosny syberyjskiej o bardzo miękkiej strukturze. Niczym nie zabezpieczone drewno wymaga utrzymania w obiekcie specyficznego mikroklimatu wnętrza. Tor zaprojektowany przez Ralfa Schurmanna - absolutnego mistrza w tym fachu i wykonany przez jego firmę SportBAU Schurmann GmbH, szczycącą się trzypokoleniowym doświadczeniem w projektowaniu i wykonywaniu profesjonalnych torów kolarskich na całym świecie, jest jednym z najszybszych na świecie. Specjalne, bardzo nowoczesne profilowanie toru powoduje, że zawodnicy będą mogli rozwijać na nim prędkość nawet do 85 km/h.

Tor wykonano zgodnie z wytycznymi i przepisami International Cycling Union (UCI).

BGŻ Arena to obecnie jeden z największych krytych obiektów sportowych w Polsce. Na torze będą organizowane zawody kolarskie rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ale nie tylko - na arenie wewnątrz toru będą mogły odbywać się treningi i zawody innych dyscyplin sportowych, takich jak: sporty walki, gry zespołowe, szermierka, a nawet hippika. Tor będzie w stanie pomieścić 4 boiska do koszykówki lub siatkówki. Obiekt będzie spełniał szereg funkcji socjalnych, komercyjnych, gastronomicznych. Przygotowany będzie również na organizowanie w nim koncertów, targów, wystaw, festynów oraz innych imprez. Tu również mieści się nowa siedziba Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol).

Na trybunach welodromu jest 1700 miejsc siedzących z możliwością dostawienia kolejnych 1300.

Dach hali w rzucie to krzywa przypominająca elipsę o średnicach 100,000 m i 116,40 m. Na osi podłużnej hali ukształtowany jest świetlik o szerokości blisko 7m i wysokości do 5m. Wysokość w najwyższym punkcie spodu konstrukcji dźwigarów łukowych kratowych: 25,73 m. Maksymalna wysokość w kalenicy świetlika: 32,09 m

Z uwagi na specyfikę prac oraz zasady finansowania obiektów sportowych z budżetu państwa, zadanie zostało podzielone na dwa etapy:

Pierwszy etap budowy obejmował wykonanie stanu surowego zamkniętego.

Pierwszy etap robót charakteryzują następujące dane:

  • roboty ziemne - 48 000 m3
  • roboty żelbetowe - 14 000 m3
  • ciężar konstrukcji stalowej dachu - 520 t
  • powierzchnia pokrycia dachu - 10 800 m2
  • powierzchnia murowanych ścian zewnętrznych - 935 m2
  • powierzchnia okien - 1190 m2

II etap budowy obejmował wykonanie instalacji wewnętrznych (wentylacji i klimatyzacji, wododociągowo-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, elektronicznej, system ochrony przeciwpożarowej i system pomiaru czasu), sieci, prac wykończeniowych oraz drewnianego torowiska.

Parametry obiektu:

  • powierzchnia zabudowy - 11 500 m2
  • powierzchnia użytkowa - 15 500 m2
  • kubatura - 255 000 m3

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego

Otwarcie pierwszego w Polsce krytego toru kolarskiego