W dniu 23 stycznia 2025 roku w Pałacu w Wierzchowiskach k/Lublina odbyła się XVI Gala Liderów Przedsiębiorczości. Patronat nad Galą, tradycyjnie objął ZG TNOiK, a patronat medialny Przegląd Organizacji.
Galę zaszczyciło wielu przedsiębiorców, przedstawiciele nauki, władze regionu, studenci i członkowie TNOiK. Wśród dostojnych gości znaleźli się: Poseł na Sejm VII i VIII kadencji pani Genowefa Tokarska, Honorowy konsul Ukrainy – pan Stanisław Adamiak, Honorowy Konsul Peru – Pan Zbigniew Michalak. Władze wojewódzkie reprezentowali: Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego – Pan Jarosław Szymczyk oraz Dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego – Pani Anna Glijer. Władze miejskie były reprezentowane przez Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin - Panią Annę Augustyniak.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lubelskich uczelni i instytutów naukowych- Panowie Prorektorzy Politechniki Lubelskiej - Profesor Paweł Droździel i Profesor Konrad Gromaszek, Prorektor Uniwersytetu Medycznego – Profesor Jarogniew Łuszczki, oraz Zastępca Dyrektora ds. Nauki Instytutu Medycyny Wsi - Profesor Magdalena Florek- Łuszczki.
Otwarcia Gali dokonała profesor Ewa Bojar - Prezes Oddziału Lubelskiego TNOiK. Przedstawiła ona główne idee, które od 28 lat przyświecają organizowanej przez TNOiK Oddział w Lublinie Gali Liderów Przedsiębiorczości połączonej z wręczaniem statuetki "DELFINA".
Podczas XVI Gali Liderów Przedsiębiorczości wyróżnieniem Lider Przedsiębiorczości uhonorowani zostali panowie prezesi: Tadeusz Rybak i Marek Wachowski. Wyróżnienie w kategorii Lider Promocji Przedsiębiorczości otrzymał pan dr Mariusz Filipek.
Laureaci zostali następnie zaprezentowani przez organizatorów Gali.
Sylwetkę pierwszego nominowanego – prezesa Tadeusza Rybaka, zaprezentowała profesor Ewa Bojar:
„30 lat budowania i kierowania przez Pana Prezesa Tadeusza Rybaka Przedsiębiorstwem Mostostal Puławy S.A. to historia świadomego, konsekwentnego i odpowiedzialnego przywództwa. Historia, która nosi wszystkie znamiona wybitnego liderowania, realizującego w praktyce zasady społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz przygotowanego do wdrażania standardów związanych z ESG – nowoczesnych regulacji i praktyk sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi.
Prezes Tadeusz Rybak to uosobienie lidera służebnego. W świetle literatury naukowej na takiego lidera składają się dwa kluczowe aspekty: przywódczy – odnoszący się do wizji, strategii i kierowania zespołami, oraz służebny - wyrażający się w codziennych działaniach operacyjnych i osobistym zaangażowaniu w pracę z ludźmi. Te dwa wymiary harmonijnie współistnieją w działalności Pana Prezesa Rybaka, który przez trzy ostatnie dekady udowodnił, że w przywództwie można skutecznie łączyć wizjonerstwo z pokorą i troską o współpracowników.
Aspekt przywódczy ujawnił się w całej okazałości w umiejętności kreowania wizji rozwoju Mostostalu Puławy. Wyznaczanie kierunków działania, motywowanie do wspólnego wysiłku oraz konsekwentne prowadzenie załogi ku ambitnym celom to dowody mistrzostwa Prezesa Tadeusza Rybaka w roli wizjonera. Szczególne uznanie budzi przeprowadzona przez niego transformacja dawnego przedsiębiorstwa państwowego, które najpierw przekształcono w spółkę z kapitałem zagranicznym, a następnie w nowoczesną i dynamiczną firmę krajową. Dziś spółka ta nie tylko wyznacza standardy w swojej branży, ale także funkcjonuje jako lider na rynku krajowym i międzynarodowym.
Aspekt służebny zaś to codzienna praca „ramię w ramię” z zespołem, budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu oraz wspólne rozwiązywanie problemów. To również troska o podnoszenie kwalifikacji pracowników, dbanie o ich rozwój zawodowy i osobisty, a także zapewnienie odpowiednich warunków pracy i adekwatnego do wysokich kwalifikacji wynagrodzenia. Prezes Tadeusz Rybak od lat promuje inicjatywy integrujące załogę – wspólny wypoczynek, sport i rozwój pasji – tworząc atmosferę życzliwości, koleżeństwa i lojalności.
Mostostal Puławy S.A. to dzisiaj synonim prestiżu, solidności i profesjonalizmu na arenie międzynarodowej. Firma jest nie tylko miejscem pracy, ale również gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego dla wielu rodzin. To przedsiębiorstwo oparte na kulturze rzetelnej pracy, wzajemnego szacunku i współpracy, które od 60 lat stanowi wzór do naśladowania, w tym przez ostatnie 30 lat pod światłym przywództwem Tadeusza Rybaka”.
W laudacji podkreślono, że działalność Prezesa Tadeusza Rybaka to autentyczny przykład liderowania, który zasługuje na najwyższe wyróżnienie. TYTUŁ LIDERA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI oraz statuetka DELFINA są uhonorowaniem nie tylko sukcesów zawodowych, lecz także osobistego wkładu w rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa.